This MP resigned on 29th Nov, 2010 and was re-elected on 13th May, 2011. During his previous term he was affiliated with INC. (His participation is from 4th Jun, 2009 to 28th Nov, 2011 and 13th May, 2011 onwards.) (Data corresponds to the period 3 Jun 2009 to 21 Feb 2014.)
Constituency :
Kadapa
Nature of membership :
Elected
Start of Term :
13-May-11
End of Term :
In office

Personal Profile

Age :
41
Gender :
Male
Education :
Graduate

Parliamentary Performance

Selected MP
National Average
State Average

Attendance

Selected MP
33%
National Average
76%
State Average
68%

No. of Debates

Selected MP
2
National Average
34.2
State Average
17.9

No. of Questions

Selected MP
0
National Average
277
State Average
310

Private Member's Bills

Selected MP
0
National Average
0.7
State Average
0.3

Detailed Information

Attendance details of Y. S. Jagan Mohan Reddy (33% Attendance)

Session Attendance
Winter 2013 70%
Winter 2013 58%
Winter 2013 70%
Winter 2013 58%
Monsoon 2013 0%
Monsoon 2013 0%
Budget 2013 0%
Budget 2013 0%
Winter 2012 0%
Winter 2012 0%
Monsoon 2012 0%
Monsoon 2012 0%
Budget 2012 0%
Budget 2012 0%
Winter 2011 13%
Winter 2011 13%
Monsoon 2011 22%
Monsoon 2011 22%
Winter 2010 0%
Winter 2010 0%
Monsoon 2010 58%
Monsoon 2010 58%
Budget 2010 81%
Budget 2010 81%
Winter 2009 76%
Winter 2009 76%
Budget II 2009 73%
Budget II 2009 73%
First 2009 100%
First 2009 100%